Zdjęcia nieruchomości – czyli jak zrobić sesje

zdjęcia nieruchomości kraków

Czytamy obrazami. Coż… takie czasy. Jesteśmy przesyceni informacjami dlatego zdjęcia nieruchomości to prawdopodobnie pierwsze zetknięcie kupujących z ofertą. Nie każdy czyta opis, ale za to każdy przegląda galerię. Czy jednak warto inwestować i przygotowywać profesjonalną sesję mieszkania? Przecież klient i tak kupi…

Najpierw przyjrzyjmy się informacjom udostępnionym kiedyś przez otodom.pl. Według tego portalu kupujący średnio spędzają 76 sekund na przeglądaniu jednego ogłoszenia. To nie jest długo… Najważniejsze jednak co w tym czasie przegląda kupujący:

53% – czasu na przeglądanie galerii
9% – czasu na ustalenie lokalizacji
21% – czasu na ustalenie parametrów
27% – czasu na czytanie opisu

Nie oszukujmy się. Ludzie nie czytają. A przynajmniej nie tak jakbyśmy tego chcieli. Przeglądają za to zdjęcia nieruchomości dlatego poniżej znajdziesz kilka gotowych sposobów na “podrasowanie” fotografii.

1. Usuń niepotrzebne rzeczy

Problemem wielu zdjęć nieruchomości jest to, że przedstawiają zbiór różnych gratów. Pamiętaj, że kupującego nie interesują Twoje prywatne rzeczy. Skup się na przedstawieniu funkcjonalności mieszkania, a nie na prezentowaniu swojego dorobku. Im bardziej mieszkanie będzie przypominać okładkę z “M jak mieszkanie” tym lepiej.

zdjęcia nieruchomości kraków
Tutaj wystarczyło usunąć wszystkie rzeczy do zdjęcia

2. Wybierz pogodę i porę dnia

Najlepszą porą na robienie zdjęć jest przedpołudnie. Wtedy światło jest żółte i ciepłe. Staraj się zrobić zdjęcia kiedy mamy jasny i słoneczny dzień. Mieszkanie będzie wyglądać na większe i przytulniejsze. Pod żadnym pozorem nie rób zdjęć nieruchomości w nocy. Po prostu mi zaufaj… Sekretem dobrego zdjęcia nieruchomości jest dobre oświetlenie dlatego jeśli nie masz profesjonalnej lampy błyskowej to bazuj na świetle dziennym.

3. Użyj statywu

Nie ma nic gorszego niż przekrzywione albo rozmazane zdjęcia. Jeżeli nie masz statywu to połóż aparat na stole i włącz samowyzwalacz. Zdjęcia nieruchomości robimy z „wysokości pasa” dlatego łatwiej będzie objąć więcej niż jedną ścianę jeśli użyjesz aparatu z obiektywem o szerokim kącie. Taki sprzęt pozwala ująć na zdjęciu nie tylko jedną ścianę, ale całą przestrzeń. Poniżej zdjęcie wykonane zwykłym aparatem i aparatem z szerokim kątem oraz odpowiednim doświetleniem. Myślę, że dostrzegasz drobną różnicę:)

zdjęcia nieruchomości kraków

4. Dopasuj parametry

W każdym aparacie oprócz funkcji automatycznej możemy dostosować poziom ISO, długość ogniskowej czy wielkość przysłony. Nie będę tłumaczył tutaj jak działają te parametry. Spróbuj różnych ustawień i zobacz przy, których mieszkanie wygląda najlepiej. Możesz też pójść na łatwiznę i użyć trybu automatycznego. Aparat powinien się dostosować do warunków.

5. Zrób więcej zdjęć nieruchomości

Era aparatów z kliszą dawno się skończyła. Zrób więcej ujęć z różnymi nastawami, żeby mieć później z czego wybierać. Zdjęcie mieszkania może wyglądać inaczej na małym ekranie aparatu, a inaczej na ekranie komputera. Nie ograniczaj się też do kilku scen. Większość portali pozwala na dodanie 15 zdjęć. Wykorzystaj to i pokaż każde pomieszczenie z różnych kątów. Nie zapominaj o zdjęciach z zewnątrz!

6. Obrób zdjęcia

Mimo, iż zrobiliśmy już dobre zdjęcia to zawsze warto jest je poprawić. Zwiększyć kontrast albo jasność. Ostrzegam Cię przed tuszowaniem niedoskonałości w programach graficznych! Ta droga nie prowadzi do sprzedaży. Prostym programem, który możesz wykorzystać nawet na telefonie to SnapseedTakich czy innych programów jest cała masa (nawet darmowych)

7. Zleć przygotowanie zdjęć nieruchomości

Czytając ten wpis mogłeś odnieść wrażenie, że znam się na fotografii. Nic bardziej mylnego:) Wiem jak coś wygląda źle i wiem kiedy wygląda dobrze. Co się dzieje pomiędzy? Nie mam bladego pojęcia. Sesje dla moich klientów przygotowuje zawodowiec. Choćbym siedział i próbował trzy dni to i tak nie zrobi tego tak dobrze jak ona. Obsługę aparatu pozostawiam swojemu fotografowi.


Michał Stanek

Pośrednik, konsultant i specjalista ds. nieruchomości. Skutecznie sprzedaje mieszkania w Krakowie i okolicach. Od 4 lat nie miał nieruchomości, której bym nie sprzedał. Sympatyk współpracy, nowoczesnych technologi i wystąpień publicznych.
Autor 6 ZASAD| jak szybko sprzedać mieszkanie.

2 thoughts on “Zdjęcia nieruchomości – czyli jak zrobić sesje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *