Które mieszkania rosną na wartości? – 3 czynniki decydujące

Które mieszkania obecnie rosną na wartości, a które tracą z każdym kolejnym miesiącem? To pytanie zadają sobie nie tylko osoby posiadające nieruchomości, ale też takie które dopiero planują zakup. Podpowiadam co kupić żeby zyskać, a czego lepiej unikać.

Popularny metraż

Zdecydowanie dużą popularnością cieszą się ostatnio małe mieszkania poniżej 40 mkw. Podczas gdy stanowią tylko 1/5 rynku wtórnego to są przedmiotem aż 40% transakcji. To dużo. A wiadomo, że duży popyt może oznaczać wyższe ceny i szybką transakcję. Nie zawsze jednak tak jest. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy na rynku sami, a deweloperzy bardzo trafnie przewidują trendy i małych mieszkań na rynku pierwotnym jest do wyboru do koloru.

Wręcz znikomym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o dużym metrażu, czyli ponad 80 mkw. Tendencja ta utrzymuje się już od dłuższego czasu. Z doświadczenia jednak wiem, że zmniejszony popyt sprawia, że kupujący w tym segmencie bywają bardziej zdecydowani i zorientowaniu w rynku. Wiedzą, że takich ofert nie ma zbyt wiele i jeśli coś spełnia ich oczekiwania to są gotowi na urealnienie swojego budżetu.

Dzielnica

W Śródmieściu powstała zwiększona podaż mieszkań wzniesionych po 2000 roku i wpłynęło to na wzrost średniej ceny ofertowej. Nas jednak interesują bardziej ceny transakcyjne. W tym przypadku prym wiedzie Krowodrza i to tutaj znacząco wzrosła średnia cena transakcyjna, ale prawdopodobnie wynika to z faktu, że sprzedano tutaj ostatnio mniej mieszkań spółdzielczych w budynkach z wielkiej płyty.

Największa podaż na rynku wtórnym jest obecnie w Podgórzu i to tutaj zanotowano ujemny wskaźnik wzrostu średnich cen transakcyjnych. Widać to szczególnie w okolicach rynku Podgórskiego. Ciekawostką jest fakt, że o ile podaż w dzielnicy Nowa Huta jest umiarkowana to powoli, ale sukcesywnie zwiększa się liczba transakcji. Czyżby zatem ceny nieruchomości w tej dzielnicy ruszały w górę?

Okolica

Chodzi tutaj o bliską lokalizacje wokół. Bywa, ze konkretne osiedle lub budynek rządził się będzie swoimi prawami. Tutaj często ceny na rynku wtórnym determinowane są przez powstające inwestycje deweloperskie za płotem. Przykładem mogą być Dębniki, które ostatnio bardzo mocno zaczęły się rozbudowywać. Pomimo, że jest to nadal bardzo popularna dzielnica to fakt, że niemal z każdego okna widać jakąś świeżo powstałą inwestycję zdecydowanie negatywnie wpływa na wartość mieszkań.

Interesująco rosną średnie ceny transakcyjne na Prokocimiu, Łobzowie i Górce Narodowej. Po przeciwnej stronie statystyki są dzielnice Dąbie, Czyżyny i Bieżanów. To te lokalizacje obecnie tracą najbardziej na wartości.

Podsumowując zatem te 3 czynniki można wyciągnąć wniosek, że na wartości rosną małe mieszkania w nowym budownictwie i popularnej okolicy. Żeby mieć jednak pewność warto sprawdzić ofertę deweloperów w bliskiej okolicy. Nieocenione będzie też doświadczenie lokalnego pośrednika/eksperta/rzeczoznawcy. Osoby te będą znały nie tylko ceny ofertowe, ale przede wszystkim ceny transakcyjne.


 Michał Stanek

Pośrednik, konsultant i ekspert nieruchomości. Skutecznie sprzedaje w Krakowie i okolicach. Specjalizuje się w sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Często mówi o tym, że nie zajmuje się nieruchomościami, które nie jest w stanie sprzedać. Sympatyk współpracy, nowoczesnych technologi i wystąpień publicznych.
Autor 6 ZASAD| jak szybko sprzedać mieszkanie


1 thought on “Które mieszkania rosną na wartości? – 3 czynniki decydujące

  1. Zgadzam się z tym, że na wartość mieszkania mocno wpływają inwestycje deweloperskie powstające “za płotem”. Co więcej, pewne inwestycje wpływają na plus, a inne in minus. Dlatego kupując mieszkanie warto zapoznać się z tym, co ma powstać w najbliższej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *