Interpretacja dzielnic Krakowa

dzielnice-krakowa

Spotkałem się z wieloma interpretacjami dzielnic w Krakowie. Nie wszystkie są trafne dlatego pokusiłem się o własny podział miasta:)

Zielona komuna –  Największa dzielnica Krakowa o rozległych terenach zielonych i komunistycznej zabudowie. Średnia wieku mieszkańców to 94 lata, ale tu przynajmniej nie ma problemu z parkowaniem.

Prawie lotnisko – Dzielnica znana z pasa startowego, na którym zbudowano osiedle i lotniska, które jest nieczynne.

To jeszcze jest Kraków? – Od rynku to tylko chwila. Kilka minut tramwajem, potem kawałek przez las, górę, rzekę i jesteśmy na miejscu. To znaczy na przystanku, a stamtąd to już tylko rzut beretem podmiejskim.

Tomex – Swego czasu jeśli ktoś przez roztargnienie “zgubił” rower albo komórkę to na drugi dzień można było ją niedrogo odkupić od znalazcy na Tomex-ie.

Nowa nowa huta –  Wśród rdzennych mieszkańców istnieje podział na “starą nową hutę” i “nową nową hutę”. Różnica tkwi w średnim wieku mieszkańca.

Hipsternia – Wypełniona zatęchłym zapachem starej kamienicy, albo offowym klimatem starego miasta. Wszystko zależy od tego czy tu mieszkamy czy przychodzimy na piwo.

Przedmieście Wieliczki – Dzielnica stworzona aby móc zbudować ul. Wielicką dzięki, której Wieliczka też może mieć dostęp do miasta.

Bonarka –  O tej dzielnicy mieszkańcy Krakowa przypominają sobie jak potrzebują coś kupić albo zrobić remont.

To już nie jest Kraków – Tej dzielnicy nie uważają za Kraków nawet osoby, które w niej mieszkają.

OoO… Boże – Regionalne centrum przeładunkowe pielgrzymów, gdzieniegdzie ubarwione przysklepowymi poradniami o znanym haśle: “masz jakiś problem?”

Noclegownia – Dzielnica rekreacyjno-wypoczynkowa Krakowa. Można spać spokojnie chyba, że ktoś zorganizuje ognisko na Zakrzówku.

Stać mnie! – Mieszkać tutaj to wyznacznik statusu albo snobizmu. Prawnicy jeszcze się spierają, stojąc w korku na ul. Królowej Jadwigi.

Party –  Jedyna dzielnica w mieście gdzie oficjalnym i obowiązującym językiem jest angielski, z tym jednak zastrzeżeniem, że każde niezrozumiałe zdanie może zostać potraktowane jak “one beer”.

Prawodawcy – Na co drugiej ulicy kancelaria, sąd albo urząd miasta. Można powiedzieć, że twardy szkielet dzielnicy.

Słoiki – Tutaj studenci zdobywają wiedzę.

Więcej Słoików – Tutaj studenci starają się zdobytą wiedzę zrozumieć.

Korpoświat – A tutaj studenci starają się zrozumianą wiedzę wykorzystać w pracy.

Do Warszawy – Najbardziej Warszawska dzielnica Krakowa. Spełnia funkcję komunikacyjną dla wszystkich tych, którzy poszukiwali w mieście Starówki.

 

I tyle… trochę z humorem, trochę na poważnie. Trochę z sensem, trochę bez;)

 

1 thought on “Interpretacja dzielnic Krakowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *