Czy wakacje to dobry okres na sprzedaż mieszkania?

Wakacje to sezon ogórkowy. Ludzie robią interesy z biurami podróży, a nie biurami nieruchomości. W hamaku siedzieć i drapać się po brzuchu, a nie obcym ludziom po domach chodzić. Sytuacja ma się podobnie w grudniu no bo święta. We wrześniu bo szkoła. W maju majówka, a w listopadzie święto kolejarza. Generalnie nieruchomości się nie sprzedają. Dlatego czy wakacje do dobry okres na sprzedaż mieszkania.

Dobra, pośmieszkowaliśmy sobie to teraz przyjrzyjmy się tym wieściom gminnym z nieco innej perspektywy. Po pierwsze wykorzystajmy tutaj pracę analityków NBP, ale żeby nie było tak nudno to poprosiłem o opinię najskuteczniejszego eksperta rynku nieruchomości jaki był w tym momencie w Cafe Szafe (tak piszę artykuł w Cafe Szafe). Do wyboru był barman, Grażyna (Grażyna to mój pies) i ja. Jak się pewnie domyślasz padło na mnie:)

Na początek rzućmy okiem na liczbę transakcji z rynku wtórnym w Krakowie w ubiegłym roku.

I kw. – 378
II kw. – 312
III kw. – 321
IV kw. – 391

„A bo Kraków to co innego. U nas w …”

Śpieszę zatem z uzupełnieniem, że podobnie sytuacja wyglądała w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu. Trochę nie pasuje mi tutaj Warszawa bo pomiędzy II, a IV kwartałem zanotowano niemal dwukrotny wzrost na zainteresowaniu rynkiem wtórnym. Hej, Warszawa! Co wy tam majstrujecie?

Co decyduje o zmianach

Przejrzałem za Was raporty z ostatnich 3 lat i jeśli myślicie że są tam rozbieżności w liczbie transakcji to… macie racje. No rynek aż tak stabilny nie jest, ale rozbieżność podyktowane były bardziej zmianą możliwości zakupowych albo czynników około zakupowych jak np. rozpoczęcie programu MDM, a nie warunkami atmosferycznymi.

W mojej ocenie w wakacje faktycznie zauważam mniej prezentacji, ale klienci są bardziej zdecydowani. Nikt nie ma ochoty uprawiać turystyki mieszkaniowej i przepalać paliwa jak można poleżeć na Zakrzówku. Wakacje to też gorący okres dla inwestorów, którzy kupują małe mieszkania na potęgę żeby zdążyć przed październikiem z wynajmem. Ostatnio coraz popularniejsze staje się też kupowanie mieszkań dla dzieci, które rozpoczynają studia. I uwaga, zagadka! W jakim okresie osoby te dokonują zakupu? Brawo! (przybijam z Tobą wirtualną piąteczkę)

Jeszcze tak zdroworozsądkowo. Jeśli wakacje nie są najlepszym okresem na sprzedaż albo zakup to jaki jest? Może zima? Zamiast stać grzecznie w kolejce po karpia człowiek siedzi u notariusza tylko po to żeby potem przy 14 stopniowym mrozie nosić stół ze starego mieszkania do starego sejczento i ze starego sejczento do nowego mieszkania.

Kiedy jest dobry okres na sprzedaż? Wtedy kiedy potrzebujesz. W mojej ocenie okres w roku nie ma aż takiego znaczenia jak się ludziom czasem wydaje. Osobom doszukującym się zależności pomiędzy porą roku, a sytuacją na rynku polecam zainteresować się również wróżeniem z fusów i analizą faz księżyca.


 Michał Stanek

Pośrednik, konsultant i ekspert nieruchomości. Skutecznie sprzedaje w Krakowie i okolicach. Specjalizuje się w sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Często mówi o tym, że nie zajmuje się nieruchomościami, które nie jest w stanie sprzedać. Sympatyk współpracy, nowoczesnych technologi i wystąpień publicznych.
Autor 6 ZASAD| jak szybko sprzedać mieszkanie.


2 thoughts on “Czy wakacje to dobry okres na sprzedaż mieszkania?

  1. Ciekawy wpis. Prawdą jest, że w wakacje rynek nieruchomości nie jest dynamiczny, Zawsze ciężej jest sprzedawać w tym okresie. Na martwe okresy ciekawą opcją jest skup nieruchomości za gotówkę. Płacimy 80% wartości nieruchomości i bardzo szybko przeprowadzamy całą transakcję. Polecam się zapoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *