4 sposoby jak wycenić swoje mieszkanie

jak wycenić mieszkanie

To pewnie pierwsze i podstawowe pytanie jakie zadasz sobie zanim oferta trafi na rynek. Jak wycenić swoje mieszkanie? Innymi słowy, ile jest warte? A może uda się sprzedać drożej? Jak przygotwać cenę żeby nie sprzedać mieszkania poniżej wartości? Oczywiście nie ma gotowego rozwiązania, ale możesz skorzystać z 3 prostych sposobów, które ułatwią Ci określić cenę.

1. Wycenić mieszkanie przez urban.one

Jednym z prostszych sposobów na to aby wycenić mieszkanie jest powierzenie tego komputerowi. Wpisujemy podstawowe parametry naszego mieszkanie do narzędzia urban.one, a ten porówna je z cenami transakcyjnymi podobnych mieszkań w tej okolicy. Dane te pobierane są z rejestru cen w starostwie powiatowym. Kilka minut i mamy “jako tako” wycenione nasze mieszkanie. Szybko i za dosłownie pare złotych. I to tyle z plusów. Niestety ceny ze starostwa pobierane są z opóźnieniem. W przypadku dużych miast ok. 1 roku, a w przypadku mniejszych miast nawet kilka lat. Osobiście nie korzystam z tego narzędzia bo obecnie, w tak dynamicznie zmieniającym się rynku nieruchomości dane starsze niż 3 miesiące są dla mnie historią. Mnie interesuje co sprzedało się w tej klatce, w tym miesiącu!

2. Porównywarka cen ofertowych

Kolejnym i to darmowym programem, który możesz wykorzystać do wyceny, to ceny.szybko.pl i tutaj tak samo jak wcześniej: wpisujemy podstawowe parametry, a algorytm porównuje podobne oferty w okolicy i po chwili określa cenę naszej nieruchomości. Niestety tutaj z trafnością jest jeszcze gorzej bo do analizy wykorzystane zostają ceny ofertowe, a nie transakcyjne. Z tych danych program robi średnią, a jak wiadomo ze średnią to jest róóóżnie. Jak wychodzę z psem na spacer to średnio każdy z nas ma 3 nogi:) Warto spróbować, ale informacje zawarte w wycenie bardziej traktowałbym jako orientacyjny ogląd sytuacji rynku, a nie wyrocznie. Z drugiej strony czego wymagać od darmowego narzędzia.

3. Określenie ceny na podstawie konkurencji

Chyba każdy to robi. Sprawdza ile kosztuje mieszkanie sąsiada. Wystarczy skorzystać z jednego z popularnych serwisów ogłoszeniowych i mamy jak na tacy co w trawie (a raczej na rynku) piszczy. Tutaj ciekawostka… sprzedający, przeglądając ogłoszenia będzie patrzył na te najdroższe i szukał potwierdzenia tego, że jego mieszkanie jest tyle warte. Kupujący z kolei będzie szukał w tych najtańszych poszukiwał takich, które spełniają jego oczekiwania. Rozumiesz? Nie patrz na te najdroższe. One i tak się nie sprzedadzą. Twoją konkurencją jest najtańsze mieszkanie w bliskim sąsiedztwie o podobnych parametrach. To właśnie te oferty determinują rynek i ceny w regionie.

Wiedziałeś, że…
Średnia różnica pomiędzy ofertową, a ceną sprzedaży w Krakowie to ponad 25% różnicy? 😱 Nie musisz mi wierzyć na słowo. Te dane znajdziesz w oficjalnym raporcie NBP.

4. Kto wycenia nieruchomości

Profesjonalnie wyceną zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. To on ma dostęp do najświeższej bazy cen transakcyjnych, a co ważne posiada fachową wiedzę uprawniającą go do szacowania wartości. Ta przyjemność będzie nas jednak kosztować od 600 zł do 2000 zł. Nie musimy się jednak zastanawiać jak wycenić swoje mieszkanie bo całość zlecamy profesjonaliście. Osobiście niemal zawsze korzystam w swojej pracy z usług rzeczoznawców jednak nie opieram się na ich opinii w 100%. Dlaczego? Przecież mieszkanie można sprzedać powyżej wartości.

Wartość to jedno, a cena to drugie. Uważam, że mieszkanie jest tyle warte ile ktoś chce za nie zapłacić. Niejednokrotnie zdarzało mi się sprzedać nieruchomość kilka procent powyżej wartości o jakiej mówił rzeczoznawca. Dlaczego? Z różnych powodów, ale o tym innym razem.


Michał Stanek

Pośrednik, konsultant i specjalista ds. nieruchomości. Skutecznie sprzedaje mieszkania w Krakowie i okolicach. Od 4 lat nie miał nieruchomości, której bym nie sprzedał. Sympatyk współpracy, nowoczesnych technologi i wystąpień publicznych.
Autor 6 ZASAD| jak szybko sprzedać mieszkanie.


3 thoughts on “4 sposoby jak wycenić swoje mieszkanie

  1. Ciekawy wpis. Faktem jest, że jak ceny tak szybko się zmieniają to ciężko przewidzieć co będzie za kilka dni, a co dopiero za rok czy dwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *