3 rzeczy, o których możemy przeczytać w raporcie NBP

Jak co kwartał pojawił się cykliczny raport Narodowego Banku Polskiego, z którego dowiadujemy się, że…

w sumie to nie za wiele się dowiadujemy prócz tego, że jest tak jak było. Analitycy z Departamentu Stabilności Finansowej dbają o to żeby nas przypadkiem niczym nie zaskoczyć, dlatego ja postaram się wyciągnąć z raportu tylko to co dla nas najważniejsze.

  • Deweloperka górą

Nie od dziś wiadomo, że mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się większą popularnością od tych używanych. Potwierdzenie znajdziemy na wszystkich 6 rynkach w Polsce. Pomimo, że zapas niesprzedanych mieszkań kolejny raz w tym kwartale wzrósł o 2,7 tys. mieszkań i obecnie wynosi 51 tys. to nadal deweloperzy dostają rekordowe liczby pozwoleń na budowę.

Przykładowo: w Krakowie relacja pomiędzy liczbą dostępnych mieszkań na rynku pierwotnym, a kupującymi wynosiła 3:1, a na rynku wtórnym 5:1.
Generalnie mamy rynek klienta kupującego, ale widać że deweloperzy lepiej sobie radzą w czasach dużej konkurencji.

  • Mieszkania drożeją

Tak, ale tylko te nowe. Porównując do zeszłego kwartału zanotowano 1,6% wzrostu, a biorąc pod uwagę zeszły rok to ceny skoczyły aż o 7%.

zrzut-ekranu-2016-10-17-o-21-21-54
zrzut-ekranu-2016-10-17-o-21-22-44

 

Tego samego nie można powiedzieć o rynku wtórnym. W ciagu ostatniego kwartału ceny spadły o 2,4%, a w ciągu ostatniego roku zanotowano 6,7% straty.

zrzut-ekranu-2016-10-17-o-21-21-54zrzut-ekranu-2016-10-17-o-21-23-51

Jeśli mówimy już o pieniądzach to warto wspomnieć o różnicy pomiędzy ceną ofertową, a transakcyjną. U deweloperów można było ostatnio liczyć na rabat nieco ponad 5% podczas gdy na rynku wtórnym różnica ta wyniosła 17,7%. Można śmiało powiedzieć, że przy sprzedaży popularnego mieszkania za 350 tys. zł “krakowski targ” kosztował sprzedającego ponad 60 tys. zł

To nie jest dobra informacja dla żadnego sprzedającego. Szczególnie dla tego, który twierdzi ma czas. Tendencja ta już jakiś czas się utrzymuje, a po wejściu w życie nowych programów rządowych o wyższych cenach na rynku wtórnym będzie można pomarzyć.

  • Popularne mieszkania

Tutaj bez zaskoczenia. Mieszkańcy Krakowa wybierają mieszkania małe, w popularnej lokalizacji i niewygórowanej cenie. Największą popularnością na rynku wtórym cieszyły się te mieszkania poniżej 60 mkw. i z przedziału cenowego 4 – 6 tys. zł/mkw. Jeśli chodzi o rynek pierwotny to tutaj kupujący pozwolili sobie na nieco więcej. Najwięcej transakcji zanotowano w przedziale 6 – 8 tys. zł/mkw.

Niemal znikomym zainteresowanie cieszą się mieszkania duże i drogie na rynku wtórnym. W całym Krakowie w ciągu 3 miesięcy nieruchomości z przedziału powyżej 10 tys. zł/mkw. sprzedało się tylko 5.

Prognozy

Chciałbym powiedzieć, że będzie lepiej… więc powiem.

Będzie lepiej;)

Wszystko tylko zależy dla kogo. Myślę, że w najbliższym czasie na pewno lepiej będzie dla deweloperów, a szczególnie tych realizujących programy rządowe, banków kredytujących te działania i ludzi którzy chcą te mieszkania nabyć nawet jeśli odległości pomiędzy budynkami liczymy w łokciach. Pozostali muszą dołożyć wszelkich starań żeby przynajmniej nie za wiele stracić na tej tendencji.


 Michał Stanek

Pośrednik, konsultant i ekspert nieruchomości. Skutecznie sprzedaje w Krakowie i okolicach. Specjalizuje się w sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Często mówi o tym, że nie zajmuje się nieruchomościami, które nie jest w stanie sprzedać. Sympatyk współpracy, nowoczesnych technologi i wystąpień publicznych.
Autor 6 ZASAD| jak szybko sprzedać mieszkanie.

 


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *